Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Še pred začetkom poletne turistične sezone sta župan Milan Bogatič in direktor Turističnega združenja (TZ) Izola Dean Kocjančič sklicala varnostni sosvet za skupino predstavnikov pomembnih deležnikov. Na včerajšnjem srečanju so opravili pregled lanskoletne sezone in dosedanjih aktivnosti ter se okvirno dogovorili za prihajajoče poletje. Tudi letos bo ob koncih tedna zvečer na Sončnem nabrežju postavljena zapora, in sicer v obdobju med 20. junijem in 31. avgustom.
Župan Milan Bogatič je uvodoma poudaril pomen varnosti v turistični panogi in vsakodnevnem življenju, saj ima varnost tudi po svetu čedalje večjo težo. Dean Kocjančič je povedal, da smo lani v občini ustvarili 566.559 prenočitev (dva odstotka več kot leta 2023, devet odstotkov več kot leta 2019). 52 odstotkov obiskovalcev je bilo domačih, med tujimi so prevladovali Nemci, Avstrijci, Čehi in Madžari. Obisk od junija do konca septembra je predstavljal več kot 60-odstotni delež celoletne realizacije. Linearno realizacijo beležijo le v hotelih, kjer imajo 24 odstotkov od skupaj 5814 ležišč (v zasebnih nastanitvah jih je več kot 40 odstotkov). V občini je še 72 gostinskih lokalov, ki skupaj sprejmejo 7349 gostov (od tega 3415 v zaprtih prostorih), 27 dvoran, 1885 javnih parkirnih mest za osebna vozila … Kocjančič je poudaril še, da nadaljujejo s prizadevanji za bolj odgovoren, trajnostni turizem.
Komandir Policije postaje Izola Vladimir Babič je pojasnil, da so lani obravnavali nekaj več kot 500 kaznivih dejanj, kar je nekoliko več kot leta 2023. Med drugim so se ukvarjali s primeri medvrstniškega nasilja in objestnega vandalizma, vendar so zabeležili manj čezmernih obremenitev s hrupom in pretepov. Obravnavali so 174 prometnih nesreč, v katerih pa ni bilo smrtnih žrtev (leta 2023 so bile tri). Kot opažajo, goljufije po spletu naraščajo, Parenzana je poleti od Pit-stopa naprej zelo obremenjena.
Tako izolski policisti kot redarji so kadrovsko podhranjeni, kljub temu pa so redarji Medobčinske uprave Istre lani obravnavali 8500 prekrškov, kar je deset odstotkov več kot leto poprej. Število prekrškov se poveča vsako sezono, za 20 do 25 odstotkov, po drugi strani v slovenski Istri ne zaznavajo večjega števila objestnih voznikov, le nekaj posameznikov. Vodja medobčinskega redarstva Denis Udovič je opozoril še, da nekateri obiskovalci in občani ne spoštujejo občinskega Odloka o javnem redu in miru v občini Izola, ki prepoveduje hojo po mestu v kopalkah. S policisti pa dobro sodelujejo.
Z obojimi dobro sodeluje tudi Center za kulturo, šport in prireditve. "Pred vsako večjo prireditvijo se sestanemo z vsemi deležniki. Obiskovalce obvestimo, kje lahko parkirajo," je povedala direktorica Vesna Rebec. Letos pripravljajo 20 večjih prireditev, prva, Velikonočno druženje, bo 19. aprila v parku Pietra Coppa. Poleg parka imajo še tri prizorišča: bližnjo Lonko, Manziolijev trg in letni kino v Arrigoniju.
Na nespoštovanje omenjenega občinskega odloka je opomnil tudi Matjaž Gergeta iz Komunale Izola; nekateri lastniki psov na javnih površinah še vedno ne počistijo za svojimi ljubljenčki. Opozoril je na prehitre kolesarje na Parenzani in na vandalizem nad koši za odpadke, direktor Robi Flego na zaraščene zasebne parcele ob občinskih cestah, kar vpliva na preglednost in varnost na cestah.
"Tisti, ki delamo v turizmu, se še vedno počutimo varne," je povzel direktor hotela Delfin Miloš Milivojević. Kljub temu morajo biti na območju med marino in resortom San Simon pozorni na vandalizem, sta menila Vladimir Gavran, direktor Portinga v marini, in Mateja Pavlič, direktorica San Simon resorta. Prav zato bodo z izolsko policijsko postajo pogosteje komunicirali. Da morajo biti zaposleni v turizmu in gostinstvu v tem obdobju pozorni tudi na ponarejene bankovce, pa je pripomnil Jakob Dolenc iz hotela DeGrassi.