Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Komunala Izola je v Kortah predala v uporabo nov podzemni ekološki otok, ki ga je vzpostavila v sklopu projekta Waste design 2.0. programa VI-A Interreg Italia – Slovenija.
Gre za prvi podzemni ekološki otok na izolskem podeželju. Pred tem je Komunala Izola vzpostavila tri podzemne otoke na območju mesta, in sicer decembra 2021 v Cankarjevem drevoredu, nato pa še na Velikem trgu ter na ribiškem pomolu v sklopu projekta obnove ribiške infrastrukture.
Premišljena izbira lokacije
Lokacija ekološkega otoka ni izbrana naključno, temveč se je pri umestitvi upoštevalo več ključnih dejavnikov, kot so: zagotavljanje varnega odlaganja in prevzema odpadkov, število uporabnikov, turizem, dostopnost lokacije s smetarskim vozilom ter možnost (pre)ureditve javne površine.
Podzemni ekološki otok v Kortah je umeščen v vaškem središču, ob neposredni bližini zadružnega doma, kjer bo enostavno dostopen vsem vaščanom in obiskovalcem. Na ta način je bil obenem preurejen videz prostora, izboljšana je tudi prometna varnost. Odstranjeni so bili klasični zabojniki, prej postavljeni ob intervencijski poti, na primernejšo lokacijo je premeščena čakalnica avtobusnega postajališča. Direktor Komunale Izola Robi Flego se je ob tej priložnosti iskreno zahvalil predstavnikom Krajevne skupnosti Korte za konstruktivno sodelovanje in poudaril: »Pomembno je, da znamo prisluhniti drug drugemu in pri zasledovanju ciljev najti rešitve v skupno dobro.«
Prednosti podzemnega ekološkega otoka
Podzemni ekološki otok je nadomestil kar 13 klasičnih zabojnikov za odpadke in nekaj manjših ekoloških otokov na ožjem območju. Sestoji namreč iz sklopa petih podzemnih zabojnikov velikosti petih kubičnih mestrov oz. tri kubične metre, v katere bodo uporabniki lahko odlagali različne frakcije odpadkov: plastično in kovinsko embalažo, biološke odpadke, mešane komunalne odpadke, papir in kartonsko embalažo ter steklo.
Uporaba podzemne zbiralnice odpadkov je preprosta. S pritiskom na stopalko se odpre pokrov oz. reža na nadzemnem delu zbiralnika, skozi katero uporabnik spusti odpadke. V primerjavi s klasičnimi zabojniki je nadzemni del zbiralnice postavljen nizko, kar omogoča lažje odlaganje odpadkov starejšim in gibalno oviranim osebam ter otrokom. Prostor, kjer je umeščena podzemna zbiralnica, je obenem primeren tudi za dostavo odpadkov z osebnimi vozili, kar je na podeželju pogosta praksa.
Večja kapaciteta podzemnih zbiralnikov omogoča optimizacijo logistike in praznjenja zbiralnikov. Vkopani zabojniki so zaščiteni proti vdoru vode, hkrati pa zadržujejo neprijetne vonjave, ki se jih še dodatno preprečuje z uporabo posebnih ekoloških sredstev in obdobnim generalnim čiščenjem.
Podzemni ekološki otok v Kortah
Odpadki terjajo odgovorno ravnanje
Podzemni ekološki otoki veljajo za sodobno, tehnološko napredno in kakovostno metodo ravnanja z odpadki, s katerimi se dodatno nadgrajuje tudi kakovost komunalnih storitev.
Vzpostavitev podzemnega ekološkega otoka v Kortah je bila možna zaradi sofinanciranja iz sklada evropskih sredstev, ki jih je Komunala Izola pridobila v okviru programa VI-A Interreg Italija – Slovenija. Investicija je bila v 80-% financirana iz tega vira in ne bo vplivala na obračun storitev zbiranja odpadkov.
Glavni cilj, ki ga Komunala Izola ob podpori Občine Izola ves čas zasleduje in česar si nadeja tudi z vzpostavitvijo sodobnih zbiralnic, je dvig deleža ločeno zbranih frakcij oziroma odpadkov, pri tem pa imajo ključno vlogo uporabniki, ki z zglednim in odgovornim odnosom do pravilnega ravnanja z odpadki prispevajo k doseganju tega cilja.
Komunala Izola, d. o. o.