Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Medobčinska uprava Istre je v okviru projekta medobčinskega varstva okolja in v sodelovanju s Fakulteto za vede o zdravju iz Izole pripravila Priročnik o varovanju narave v slovenski Istri. V njem so zbrana uporabna priporočila in pravila bontona obnašanja za vsakodnevno gibanje v naravi: ob morju in rekah, v gozdovih, na kmetijskih površinah ter v drugih občutljivih habitatih. Poseben poudarek so namenili spoštljivemu ravnanju z okoljem: odgovornemu odlaganju odpadkov, upoštevanju zakonskih omejitev ter zmanjševanju motenj za živalske in rastlinske vrste.
Z mislijo na zanamce
S skupnimi prizadevanji lahko ohranimo biotsko raznovrstnost, zdravje in edinstveno lepoto slovenske Istre za prihodnje generacije, poudarjajo v Medobčinski upravi Istre. "Na le 0,004 odstotka Zemljine površine se nahaja več kot 1 odstotek vseh znanih svetovnih vrst! A ta krhka harmonija potrebuje našo skrb." Prav zato na koncu opozorijo, da je "človek del naravnega okolja" in da "brez narave ne bi preživel", spomnijo pa tudi na pomenljiv italijanski pregovor: "Zemlje nismo podedovali od naših prednikov, ampak smo si jo izposodili od svojih otrok".
Priročnik za ohranitev narave v slovenski Istri spodbuja k aktivnemu preživljanju prostega časa v naravi, saj takšne dejavnosti ne le krepijo telesno zdravje in vzdržljivost, temveč bogatijo čustvene izkušnje in doživetja. To je ključnega pomena za dobrobit posameznika ter trajnostno ohranjanje naravnega okolja. S premišljeno izbiro aktivnosti lahko vsak posameznik prispeva k varovanju dragocenega ekosistema.
O piramidi na dnu našega morja in drugih zanimivostih
V priročniku je na enem mestu zbranih kup zanimivih (statističnih) podatkov: slovenska Istra predstavlja približno 1,89 odstotka površine, to je 384 kvadratnih kilometrov, Republike Slovenije. Površina morskega prostora znaša 213,80 kvadratnega kilometra, kar predstavlja 1,04 odstotka površine slovenskega ozemlja. Najgloblja točka slovenskega morja se nahaja 300 metrov severozahodno od rta Madona v Piranu, 38 metrov pod morsko gladino, in je označena s posebno betonsko piramido, na kateri je vrisan na glavo obrnjen slovenski grb. Povprečna globina slovenskega morja znaša 16,4 metra, največja razlika med plimo in oseko po podatkih Geodetskega inštituta Slovenije pa približno 2,5 metra. Slovensko morje po podatkih Nacionalnega inštituta za biologijo premore od 30 do 50 odstotkov biotske raznovrstnosti Jadranskega morja, čeprav predstavlja le 0,15 odstotka njegove površine.
Ne nazadnje je priročnik – kot primer dobre prakse – objavljen na spletni strani Skupnosti občin Slovenije.
Ogledate si ga lahko in ga preberete na povezavi.