Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Dne 24. 8. 2022 je Vaški odbor Šared vložil pobudo za ustanovitev Krajevne skupnosti Šared - Baredi. Pobudi je odbor priložil zapisnik zbora krajanov Krajevne skupnosti Korte z dne 25. 7. 2022, seznam prisotnih ter izris katastrske meje predlagane Krajevne skupnosti Šared -Baredi. Vaški odbor Šared je utemeljil pobudo s stališča zemljepisnih, zgodovinskih, gospodarskih, upravnih, kulturnih in drugih značilnosti območja, na katerem se ustanavlja krajevno skupnost.
Na podlagi te pobude bi se naselji Šared in Baredi izločili iz sedanje Krajevne skupnosti Korte, ki bi po njuni izločitvi obsegala le še naselja Cetore, Korte, Malija in Nožed.
Skladno z Zakonom o lokalni samoupravi je dne 29. 10. 2022 Občinski svet Občine Izola na 26. svoji redni seji sprejel Odlok o razpisu posvetovalnega referenduma o ustanovitvi nove Krajevne skupnosti Šared - Baredi (Uradne objave 22/2022).
Število volilnih upravičencev v Občini Izola
Na podlagi podatkov Ministrstva za notranje zadeve znaša na dan 10. 10. 2022 število volilnih upravičencev 13.355.
Pojasnilo: Ministrstvo za notranje zadeve na dan začetka volilnih opravil (10. 10. 2022) objavi število volilnih upravičencev. Nadalje Ministrstvo za notranje zadeve 15 dni pred dnevom glasovanja (5. 11. 2022) ponovno naredi presek stanja za izdelavo volilnih imenikov.
Število volilnih upravičencev v občini Izola je dostopno na spletni strani Ministrstva za notranje zadeve. Povezava je dostopna tukaj.
Občinska volilna komisija (OVK) vodi izvedbo posvetovalnega referenduma o ustanovitvi nove Krajevne skupnosti Šared - Baredi, ki je razpisan 20. 11. 2022.
KONTAKTNA OSEBA OVK JE NINA TEPEŠ.
E-POŠTA: ovk.obcina@izola.si
GSM: 040 777 122
JAVNA OBJAVA
Javna objava je dostopna tukaj.
ROKOVNIK
Občinska volilna komisija Občine Izola objavlja rokovnik opravil, potrebnih za izvedbo posvetovalnega referenduma.
V rokovniku so navedena posamezna opravila za izvedbo referenduma, ki bo v nedeljo, dne 20. 11. 2022. V rokovniku so navedeni skrajni roki za izvedbo posameznih opravil.
Rokovnik je dostopen tukaj.
REFERENDUMSKA KAMPANJA
Skladno z Zakonom o volilni in referendumski kampanji (ZVRK) referendumska kampanja pomeni oglaševalske vsebine in druge oblike propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivcev pri glasovanju na referendumu. Za referendumsko kampanjo veljajo določbe o volilni kampanji. Za volilno kampanjo se štejejo zlasti:
Volilna kampanja se lahko začne najprej 30 dni pred dnem glasovanja, končati pa se mora najkasneje 24 ur pred dnem glasovanja.
Volilno kampanjo lahko organizira sama pravna ali fizična oseba, ki je pobudnik zahteve za razpis referenduma ali je zainteresirana za izid referenduma (organizator referendumske kampanje). Zainteresirana pravna ali fizična oseba je državljan Republike Slovenije z volilno pravico, posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, samostojni podjetnik posameznik ali pravna oseba s sedežem na območju Republike Slovenije.
Za zakonitost izvajanja volilne kampanje je odgovoren organizator referendumske kampanje. Organizator referendumske kampanje je odgovoren tudi za tista opravila kampanje, za katera izvajanje je pisno pooblastil druge izvajalce.
Vsaka pravna ali fizična oseba, ki je pobudnik zahteve za razpis referenduma ali je zainteresirana za izid referenduma, ima lahko samo po enega organizatorja.
Več o referendumski kampanji ter o njenem financiranju v Zakonu o volilni in referendumski kampanji (ZVRK). Povezava tukaj.
PLAKATIRANJE V ČASU REFERENDUMSKE KAMPANJE
Skladno z Zakonom o volilni in referendumski kampanji (ZVRK) je lepljenje in nameščanje plakatov z oglaševalskimi vsebinami za referendumsko kampanjo dovoljeno na plakatnih mestih, ki jih določi občina. Občina mora brezplačno, tudi brez plačila komunalne takse, zagotoviti vsem organizatorjem referendumske kampanje enakopravnost pri lepljenju in nameščanju plakatov na ta plakatna mesta. Njihovo število in skupna površina morata omogočati posameznemu organizatorju volilne kampanje vsaj osnovno informiranje volivcev v lokalni skupnosti o referendumskem vprašanju.
Občina lahko določi tudi dodatna plakatna mesta, ki so organizatorjem volilne kampanje na razpolago le pod določenimi pogoji in proti plačilu.
Občina mora najkasneje 25 dni pred dnem glasovanja na referendumu javno objaviti pogoje za pridobitev pravice do uporabe plakatnih mest.
Pogoji so objavljeni tukaj.
DOLOČITEV VOLIŠČ IN NJIHOVIH OBMOČIJ V OBČINI IZOLA
Občinska volilna komisija Občine Izola je na svoji 9. redni seji dne 6. 10. 2022 sprejela sklep o določitvi volišč in njihovih območij v Občini Izola za izvedbo posvetovalnega referenduma, ki bo dne 20. 11. 2022. Sklep je dostopen tukaj.
Občinska volilna komisija na podlagi 41. člena Zakona o lokalnih volitvah določi volišča in območja volišč ter takšen sklep posreduje pristojni pisarni GURS.
Vsa volišča so dostopna invalidom, celotno območje občine predstavlja eno volilno enoto.
Vsa volišča, vključno z voliščem za predčasno glasovanje, bodo pripravljena v skladu s priporočili in navodili NIJZ, MJU in DVK.
PREDČASNO GLASOVANJE
Predčasno glasovanje bo potekalo v torek, dne 15. 11. 2022, sredo, dne 15. 11. 2022, in v četrtek, dne 17. 11. 2022, na sedežu Občinske volilne komisije v pritlični sejni sobi na Sončnem nabrežju 8 v Izoli.
GLASOVANJE PO POŠTI
Po pošti lahko glasujejo volivci, ki so v priporu, zavodu za prestajanje kazni, v bolnišnici ali v socialnovarstvenem zavodu za institucionalno varstvo, če pošljejo vlogo občinski volilni komisiji najkasneje deset dni pred dnem glasovanja (do 9. 11. 2022). Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi, ki pošljejo vlogo OVK v prej omenjenem roku in predložijo odločbo pristojnega organa o priznanju statusu invalida.
Če želi volivec invalid glasovati po pošti, mora obvestilu obvezno predložiti odločbo pristojnega organa o priznanju statusa invalida. Odločbe o invalidnosti izdajajo:
1. Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje;
2. Zavod RS za zaposlovanje – odločbe o invalidnosti po zakonu, ki ureja zaposlitveno rehabilitacijo in zaposlovanje invalidov, ter po zakonu, ki je urejal usposabljanje in zaposlovanje invalidov;
3. Zavod RS za šolstvo – odločbe o usmerjanju v program vzgoje in izobraževanja po zakonu, ki ureja usmerjanje otrok s posebnimi potrebami;
4. Centri za socialno delo – podatke o oblikah družbenega varstva po zakonu, ki ureja družbeno varstvo duševno in telesno prizadetih oseb ter odločbe o pridobitvi statusa otroka s posebnimi potrebami;
5. Upravne enote – odločbe o vojnih invalidih po zakonu o vojnih invalidih.
Na podlagi sklepa DVK št. 041-5/2022-1 z dne 3. 2. 2022 volivci, ki so v izolaciji, lahko glasujejo po pošti, če najpozneje 10 dni pred dnevom glasovanja pošljejo vlogo OVK in priložijo obvestilu ustrezno dokazilo (izvid o pozitivnem testu ali SMS-obvestilo o pozitivnem testu).
Glasovanje po pošti – volivci, ki jim je nepredvideno odvzeta prostost oz. so sprejeti v bolnišnico, socialno-varstveni zavod ipd., ter volivci, ki so v izolaciji.
Na podlagi drugega odstavka 81. člena ZVDZ volivci, ki jim je bila nepredvideno odvzeta prostost oziroma so nepredvideno sprejeti na zdravljenje v bolnišnico ali v institucionalno varstvo socialnovarstvenega zavoda ali so prejeli odločbo o invalidnosti po roku iz prejšnje točke, lahko glasujejo po pošti, če to sporočijo OVK najpozneje pet dni pred dnem glasovanja oziroma najpozneje 14. 11. 2022 in o tem priložijo ustrezno dokazilo (npr. potrdilo ali odločbo).
Na podlagi sklepa DVK št. 041-5/2022-1 z dne 3. 2. 2022 lahko volivci, ki so v izolaciji, glasujejo po pošti v skladu z določbo tretjega odstavka 81. člena ZVDZ, pod pogojem, da so v izolaciji najpozneje 5 dni pred dnevom glasovanja in da obvestilu (vlogi) OVK o tem priložijo ustrezno dokazilo (izvid o pozitivnem testu ali SMS-obvestilo o pozitivnem testu).
GLASOVANJE NA DOMU
Volivci, ki se zaradi bolezni (npr. zaradi nepokretnosti) ne morejo osebno zglasiti na volišču, kjer so vpisani v volilni imenik, lahko glasujejo pred volilnim odborom na svojem domu, če to sporočijo občinski volilni komisiji najkasneje tri dni pred dnem glasovanja (do 16. 11. 2022).
VOLILNI ODBORI
Splošno glasovanje na 15 voliščih (14 in volišče za predčasno glasovanje na sedežu občinske volilne komisije, Sončno nabrežje 8 v Izoli) vodijo volilni odbori. Posamezni volilni odbor sestavljajo predsednik in parno število članov ter njihovi namestniki. Predsednika in člane volilnega odbora ter njihove namestnike se imenuje izmed polnoletnih občanov, ki imajo stalno prebivališče v občini.
Predstavnik predlagatelja referenduma, pobudnik zahteve za razpis referenduma in oseba, zainteresirana za izid referenduma, druge organizacije občanov v občini ter občani lahko dajo občinski volilni komisiji svoje predloge za imenovanje predsednika in članov volilnih odborov ter njihovih namestnikov najpozneje v desetih dneh po razpisu volitev.
Predlagatelj mora ob vložitvi predlogov za vsakega od kandidatov za predsednika in člana volilnega odbora oziroma njune namestnike priložiti njegovo pisno izjavo, da soglaša z imenovanjem v volilni odbor.
Občinska volilna komisija Občine Izola poziva predlagatelje, naj predlagajo osebe z izkušnjami in funkcionalnimi znanji, saj volilni odbor vodi glasovanje in ugotavlja izid glasovanja na volišču, prav tako pa bo treba zaradi trenutne epidemiološke slike skrbeti za pravilno izvajanje ukrepov za varovanje zdravja.
Občinska volilna komisija Občine Izola bo skupaj z lastniki objektov, kjer se bodo izvajale volitve, zagotovila ustrezne higienske in zdravstvene pogoje za varno izvedbo vseh volilnih dejanj.
Obrazec za predlaganje kandidatov, vključno z izjavo o soglašanju, je dostopen tukaj.
IZID POSVETOVALNEGA REFERENDUMA
OVK je v postopku ugotavljanja končnega izida glasovanja na posvetovalnem referendumu o ustanovitvi nove Krajevne skupnosti Šared-Baredi, ki je bil v nedeljo dne 20.11.2022 (v nadaljnjem besedilu referendum) ugotovila:
I.
Na referendumu je imelo pravico glasovati skupaj 648 volivk in volivcev (v nadaljevanju volivci), od tega 514 volivcev iz volilnega imenika Šared in 134 volivcev iz volilnega imenika Baredi. Volivcev, ki so glasovali na podlagi potrdila pristojne upravne enote, ker pomotoma niso bili vpisani v volilni imenik, ni bilo.
II.
V celoti je glasovalo je 338 volivk in volivcev oziroma 52,16 odstotkov vseh, ki so imeli pravico glasovati. Ker ni bilo mogoče ugotoviti volje volivca, je bilo 3 glasovnic neveljavnih. Oddanih je bilo 335 veljavnih glasovnic.
Na volišču 010 - Šared – večnamensko igrišče je glasovalo 236 volivk in volivcev oziroma 45,91 odstotkov vseh, ki so imeli pravico glasovati na tem volišču.
Na referendumsko vprašanje: »Ali ste za to, da se ustanovi nova Krajevna skupnost Šared-Baredi z odcepitvijo od Krajevne skupnosti Korte?« je:
»ZA« glasovalo 203 volivcev oziroma 87 odstotka volivcev, ki so veljavno glasovali;
»PROTI« glasovalo 31 volivcev oziroma 13 odstotka volivcev, ki so veljavno glasovali.
Na referendumu je večina volivcev, ki so veljavno glasovali, glasovala »ZA«.
Na volišču 011 - Baredi – stara šola je glasovalo 73 volivk in volivcev oziroma 54,48 odstotkov vseh, ki so imeli pravico glasovati na tem volišču.
Na referendumsko vprašanje: »Ali ste za to, da se ustanovi nova Krajevna skupnost Šared-Baredi z odcepitvijo od Krajevne skupnosti Korte?« je:
»ZA« glasovalo 58 volivcev oziroma 79 odstotka volivcev, ki so veljavno glasovali;
»PROTI« glasovalo 15 volivcev oziroma 21 odstotka volivcev, ki so veljavno glasovali.
Na referendumu je večina volivcev, ki so veljavno glasovali, glasovala »ZA«.
Na volišču 901 - Predčasno glasovanje je glasovalo 29 volivcev.
Na referendumsko vprašanje: »Ali ste za to, da se ustanovi nova Krajevna skupnost Šared-Baredi z odcepitvijo od Krajevne skupnosti Korte?« je:
»ZA« glasovalo 22 volivcev, ki so veljavno glasovali;
»PROTI« glasovalo 6 volivcev, ki so veljavno glasovali.
Na referendumu je večina volivcev, ki so veljavno glasovali, glasovala »ZA«.