Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V Izoli se je nadaljevala delavnica Vino in kulinarika po beneško, kjer so gostje iz Benetk predstavili značilne jedi svoje regije. Dogodek je bil izvrstna priložnost za izolske gostince, da obogatijo svojo ponudbo in se pripravijo k sodelovanju za prihajajoče Dneve beneške kulinarike.
Turistično združenje Izola je v torek, 15. oktobra, v Manzioli Wine Baru organiziralo nadaljevanje delavnice, kjer je ponovno gostoval poznavalec beneške kulinarike. Bonivento je že februarja v Izoli izvedel prvo delavnico, tokrat pa sta se mu pridružila kuharski mojster Christian Scarpa s Pellestrine in proizvajalec testenin Federico Menetto. Christiana Scarpa, ki je sodeloval z restavracijami, kot so restavracija Belvedere, Danieli, Cecconi v Londonu in ostale, je udeležencem predstavil kulinarične tehnike in recepte, ki odražajo bogato beneško gastronomsko dediščino.
Gostje so pripravili tri preproste, a avtentične jedi: testenine alla malamocchina, gambere na šavor ter sipe v črnilu. Beneška kulinarika je sicer zelo podobna tradicionalni istrski kuhinji, saj temelji na preprostih jedeh, ki vključujejo lokalne surovine in tako sledi načelom trajnosti.
Jedi so udeleženci degustirali ob izbranih vinih Manzioli Wine Bara in tako še obogatili celotno izkušnjo. Dogodek je bil uspešen, saj so gostinci pridobili nove ideje za popestritev svojih menijev z avtentičnimi beneškimi jedmi, ki jih bodo lahko vključili v ponudbo v času Dnevov beneške kulinarike, ki bodo potekali od 29. novembra do 15. decembra 2024.
Dnevi beneške kulinarike bodo tematsko povezani s Podestatovo palačo, ki je trenutno v postopku statične sanacije v okviru projekta ReVerT. Cilj projekta je oživiti zgodovinske vsebine, dogodek pa bo deležen tudi dodatne promocijske podpore.
Vse gostince, ki bi se želeli priključiti Dnevom beneške kulinarike, organizatorji spodbujajo, da se prijavijo na e-naslov tjasa.likar@izola.si.
Turistično združenje Izola v prihodnje načrtuje še nadgradnjo sodelovanja z beneškimi strokovnjaki, saj že novembra pripravlja študijsko turo v Veneto. Udeleženci bodo imeli priložnost spoznati primere dobrih praks s področja gostinstva, hotelirstva in ohranjanja kulturne dediščine. Podobni študijski turi sta potekali že leta 2022 in 2023.
Financira Evropska unija – NextGenerationEU, Načrt za okrevanje in odpornost, razvojno področje C3: Pametna, trajnostna in vključujoča rast, komponenta K4: Trajnostni razvoj slovenskega turizma, vključno s kulturno dediščino in naložba IC: Trajnostni razvoj javne in skupne turistične infrastrukture in naravnih znamenitosti v turističnih destinacijah.