Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Letošnji evropski teden zmanjševanja odpadkov bo potekal od 16. do 24. novembra pod sloganom Odpadna hrana ni v trendu (Food Waste is out of taste).
Lani smo v Sloveniji zavrgli za okoli desetino več odpadne hrane kot leto prej, na prebivalca Slovenije povprečno kar 78 kg. Ta količina bi bila lahko precej manjša, če bi bil naš odnos do hrane drugačen in bi zagotovili, da še užitna hrana ne bi končala med odpadki.
Hrana se izgubi ali zavrže v celotni dobavni verigi, kar vključuje tako začetno kmetijsko proizvodnjo kot prevoz, skladiščenje, obdelavo, predelavo in proizvodnjo, prodajo v trgovinah, porabo v restavracijah in javnem sektorju (šole, bolnišnice ter druge ustanove in podjetja s kuhinjami) ter v gospodinjstvih. Odpadna hrana po nepotrebnem obremenjuje omejene naravne vire in okolje ter vpliva na gospodarsko, družbeno in okoljsko trajnost prehranskih sistemov. Zavržena hrana namreč pomeni izgubo virov, ki se uporabljajo v proizvodnji, kot so zemlja, voda, energija ter povečanje emisij toplogrednih plinov. Zmanjšanje izgub hrane in količine odpadne hrane pa prinašata pozitiven gospodarski učinek za vse člene v verigi ter je povezano tako s socialnim kot tudi podnebnim in okoljskim vidikom.
Evropski teden zmanjševanja odpadkov je največji in najuglednejši okoljevarstveni projekt v Evropski uniji na področju ozaveščanja o zmanjševanju količine odpadkov.
Vir: stat.si, nasasuperhrana.si
Irena Prodan, Medobčinska uprava Istre