Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V okviru Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov (ETZO) je Komunala Izola organizirala ozaveščevalni dogodek, na katerem sta se prepletali problematika odpadne hrane, ki je osrednja tema letošnjega ETZO, in vedno aktualna problematika odpadnega tekstila.
Hrana in oblačila sta dve izmed temeljnih potreb človeka, a ravno prehrambena in tekstilna industrija sodita med najbolj onesnažujoče panoge na svetu, čeprav je vpliv vsake od njiju drugačen. Obe industriji sta veliki porabnici naravnih virov, z emisijami negativno vplivata na okolje, povezani sta s potrošniško kulturo in posledično ustvarjata velike količine odpadkov.
Ključno je zmanjševanje nastanka odpadkov
Komunala Izola si z vrsto inovativnih aktivnosti, ki jih izvaja preko svojega Centra uporabnih predmetov (CUP), prizadeva osveščati tako svoje uporabnike kot širšo javnost o pomenu zmanjševanja odpadkov in spodbujati trajnostni način življenja.
Včerajšnji dogodek, ki je potekal kot del projekta Interreg ITA-SLO, WASTE DESIGN 2.0, je bil že tretji v nizu dogodkov, izpeljanih v okviru ETZO, katerih osrednje dogajanje predstavlja trajnostna medgeneracijska modna revija. Gre dejansko za revijo modnih stajlingov oz. celostnih modnih oprav, ustvarjenih z oblačili, ki jih občani in drugi uporabniki prinesejo v CUP in so namenjeni izmenjavi oz. ponovni uporabi.
Tokratna modna revija, ki je potrekala v Manziolijevi palači, je bila razdeljena na dva defileja. Na prvem so bile v ospredju moške srajce, za katere v CUP-u ugotavljajo, da niso več zanimive in zato težko preidejo v roke novih uporabnikov. Z inovativnim preoblikovanjem njihovega načina nošenja so dosegli izvrsten videz in tako pokazali, da lahko »zaživijo« tudi v drugačni preobleki. Izziv za drugi shod pa so predstavljali aktualni modni trendi in tako so z rabljenimi oblačili v nenavadnih kombinacijah zelo živih barv, rožnatih motivov, rjavih odtenkov z živalskimi vzorci ter raznolikih sivih vzorcev poustvarili predstavitve na svetovnih modnih stezah.
»Pomembno je ustvarjati alternative! Če želimo biti sprememba, ki jo želimo videti v svetu, moramo spremeniti naše potrošniške navade in vklopiti kreativnost. Danes smo tu videli, da lahko z rabljenimi oblačili ustvarimo pravo modno izpoved,« je povedala idejna vodja dogodka in CUP-a Komunale Izola, Metka Magdalena Šori.
Širjenje osveščanja s knjižico receptov in nasvetov
V drugem delu dogodka je bila v ospredje postavljena problematika zavržene hrane. V Sloveniji vsak izmed nas zavrže v povprečju 78 kg hrane letno. Ob tem in drugih presunljivi dejstvih v povezavi s količinami odpadkov, ki jih ustvari vsak posameznik, je direktor Komunale Izola Robi Flego poudaril: »S premišljenimi nakupi hrane in zmernostjo naredimo pomemben korak v smeri zmanjšanja količine zavržene hrane. Čas je, da spremenimo način razmišljanja in se usmerimo k zmanjšanju porabe in ponovni uporabi vseh dobrin, torej da preidemo k odpravi vzrokov za nastanek odpadkov.«
Ravno s tem namenom je Komunala Izola ob tej priložnosti predstavila tudi lastno knjižico receptov in nasvetov za zmanjšanje odpadne hrane, ki bo dostopna na spletni strani podjetja ter na spletnih straneh vseh izolskih osnovnih šol, kjer si nadejajo širjenja osveščanja med različnimi generacijami.
Za obiskovalce dogodka je bila pripravljena tudi posebna »zero waste« pogostitev, na kateri so lahko okusili nekaj jedi, pripravljenih po receptih, zbranih v knjižici ter na osnovi alternativne uporabe sestavin, ki bi sicer ostale neizkoriščene.
Medgeneracijsko sodelovanje za trajnostno prihodnost
V vseh segmentih dogodka je bilo moč zaslediti pomen medgeneracijskega sodelovanja za doseganje premikov na področju širjenja zavedanja o pomenu krožne ekonomije in ponovne uporabe v praksi ter s tem spreminjanja naših vrednot.
Modni dogodek so v vlogi manekenk in manekenov pomagali ustvariti številni uporabniki CUP-a, ki so zastopali različne generacije – od osnovnošolcev do upokojencev. Ta pester spekter sodelujočih je ustvaril edinstveno vzdušje in poudaril, kako pomembno je sodelovanje med različnimi starostnimi skupinami v prizadevanju za trajnostno prihodnost.
Dogodki, ki jih Komunala Izola izvaja v okviru svojih dejavnostih in v okviru drugih iniciativ, kot je tudi ETZO, so kot semena, ki vzklijejo in prinašajo pomembne praktične alternative potrošništvu. Zadnje udejanja tudi preko otroških izmenjevalnic, ki jih že tretje leto zapored organizira v prostorih Društva prijateljev mladine. Na teh dogodkih lahko otroci in njihovi starši izmenjujejo igrače, knjige in druge uporabne predmete, kar spodbuja kulturo ponovne uporabe in zmanjšuje potrebo po novem nakupu. S tem se ne zmanjšuje le količine odpadkov, ampak se krepi tudi občutek skupnosti in solidarnosti med družinami. Ravno v tednu zmanjševanja odpadkov, natančneje danes, 20. novembra 2024, bo potekala še zimska otroška izmenjevalnica.
S tovrstnimi pobudami želi Komunala Izola skupnosti omogočiti sprejemanje bolj trajnostnih rešitev, ki prispevajo k zdravemu okolju in boljšemu jutri. Z vsakim dogodkom in vsako akcijo pa spodbuditi posameznike, da postanejo aktivni soustvarjalci okolja, v katerem živijo.
Komunala Izola, d. o. o.