Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Količine zbranih komunalnih odpadkov, ki jih je Komunala Izola zabeležila v letu 2024, kažejo na pozitiven in naraščajoč trend ločeno zbranih odpadkov oz. frakcij. Na območju občine Izola smo v celotnem letu 2024 zbrali preko osem tisoč ton odpadkov, od tega pa kar 61 % ločenih frakcij, kar je za 1 % več kot v letu 2023. Višji odstotek ločeno zbranih odpadkov pomeni okolju prijaznejše ravnanje, torej večje možnosti predelave oziroma reciklaže odpadkov v nove vire surovin, manjšo porabo naravnih virov in energije ter nižje emisije toplogrednih plinov v okolje.
Ključni so vestni uporabniki
Zahvala za dosežen višji odstotek gre vsem uporabnikom na območju občine Izola, ki so ločevanje odpadkov vpeljali v svoja gospodinjstva in s tem poskrbeli za pravilno ravnanje z odpadki že ob njihovem nastanku. Na ta način je namreč celoten proces odlaganja odpadkov ustrezno izpeljan – odpadki so pravilno ločeni že v gospodinjstvih, uporabniki jih ločene odložijo v ustrezne zabojnike, od koder jih komunalno vozilo odpelje na zbirni center v razdelke za ločene frakcije v začasno skladiščenje do odvoza na predelavo.
Dobri rezultati so obenem tudi plod aktivnosti, ki jih Komunala Izola na tem področju redno izvaja skozi vse leto. Mednje sodi:
Zadnji dve leti v sodelovanju z Medobčinsko upravo Istre izvajamo tudi mesečne preglede vsebine zabojnikov. O ugotovitvah s pisnimi dopisi obvestimo prebivalce območja, kjer je potekala akcija, in jih podučimo o možnostih pravilnega ravnanja z odpadki. Inšpektorji vodijo upravni postopek neodvisno od Komunale Izola.
Nepravilno odloženi odpadki
Kljub vsem naštetim prizadevanjem za osveščanje o pravilnem ravnanju z odpadkov, ki jih izvaja podjetje, pa žal na terenu še vedno ugotavljamo nepravilnosti pri odlaganju odpadkov.
V zabojnikih »za ostale odpadke« izstopa predvsem plastična in kovinska embalaža, nekaj je tudi biorazgradljivih ter gradbenih odpadkov. V zabojnikih, namenjenih plastični in kovinski embalaži, še vedno naletimo na embalažo, ki je še napolnjena z vsebino ali ni stisnjena, da bi zasedla manj prostora, ter kosovne odpadke iz plastičnega materiala. Podobno velja tudi za kartonsko embalažo, ki mora biti pred odlaganjem v zabojnik zložena ali stisnjena oz. raztrgana. V primeru, da je ta večjih dimenzij, pa se je ne sme odložiti v zabojnik, temveč jo je treba dostaviti na zbirni center.
S pravilnim odlaganjem odpadkov se zabojniki ne napolnijo tako hitro, kar ostalim uporabnikom omogoča lažje odlaganje, obenem pa ne kazi urejenega videza okolja.
Kosovni odpadki in gradbeni material sodijo izključno na zbirni center
Obenem žal opažamo, da kosovne odpadke uporabniki še vedno odlagajo kar poleg zabojnikov, namesto da bi jih odpeljali na zbirni center ali naročili brezplačen odvoz na tel. št. 05 66 34 950. S pravočasno rezervacijo in klicem se izognemo nedovoljenemu odlaganju odpadkov na javne površine in s tem neurejenemu videzu okolice ter pripomoremo k lažji organizaciji razporejanja odvozov.
Poleg omenjenega prihaja tudi do občasnega nedovoljenega odlaganja gradbenih odpadkov v zabojnike ali ob ekološke otoke. Za oddajo navedenih odpadkov je na lokaciji Zbirnega centra Izola urejen Center za predelavo gradbenih odpadkov (CPGO), ki je na lokalnem območju edini center za prevzem gradbenih odpadkov.
Ozaveščanje ostaja stalna naloga
Zavedamo se, da je spreminjanje zakoreninjenih navad posameznikov zelo zahtevno, zato bomo kot podjetje tudi v prihodnje nadaljevali z rednim ozaveščanjem uporabnikov prek obvestil in dopisov na spletni strani podjetja in v lokalnih medijih ter z organizacijo letnih akcij ločenega zbiranja odpadkov.
Komunala Izola