Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
20. maja praznujemo že 6. svetovni dan čebel (SDČ), ki so ga leta 2017 razglasili Združeni narodi na pobudo Republike Slovenije. S tem se je končal dolgotrajni postopek iz leta 2014. Razglasitev je še danes eden izmed največjih diplomatskih dosežkov v samostojni Sloveniji.
Prvo praznovanje svetovnega dne čebel je bilo organizirano leta 2018 v Žirovnici na Gorenjskem, kjer je bil rojen Anton Janša, največji čebelar, ki se je rodil 20. maja 1734 in po katerem je bil izbran dan za praznovanje svetovnega dne čebel.
Od razglasitve naprej se za praznovanje SDČ odločajo številne organizacije in različna združenja po vsem svetu. Nekatere aktivnosti, povezane s praznovanjem svetovnega dne čebel, koordinira Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ob sodelovanju s Čebelarsko zvezo Slovenije.
Na mednarodnem področju praznovanje SDČ spodbuja Organizacija za prehrano in kmetijstvo (FAO) s sedežem v Rimu ob sodelovanju z mednarodno čebelarsko organizacijo APIMONDIA.
Glavni namen SDČ ni le praznovati, ampak tudi ozaveščati širšo javnost, da so:
Nabor aktivnosti za boljše preživetje čebel:
Nabor ni dokončen, vseeno pa lahko vsakdo najde ideje, kaj narediti za čebele in ostale opraševalce. Ob tem moramo vedeti še, da s tem ko pomagamo čebelam, pomagamo tudi ostalim organizmom in nenazadnje tudi ljudem. Čebele namreč za dober razvoj in življenje potrebujejo skoraj enake življenjske pogoje kot ljudje. Čist zrak, vodo in zdravo okolje brez onesnaženosti – takšno okolje je tudi bolj zdravo za življenje ljudi.
Bodimo odgovorni, varujmo okolje in bomo tudi sami živeli v boljšem ter predvsem bolj zdravem okolju.
dr. Peter Kozmus
Podpredsednik svetovne čebelarske organizacije Apimondia