Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Ni vseeno, kako nevarne snovi shranjujemo doma, kako se znebimo njihovih ostankov in embalaže. Kazen za kršitelje je lahko visoka.
Med nevarne odpadke v gospodinjstvu – po klasifikacijskem seznamu odpadkov[1] uvrščamo: odslužene akumulatorje, baterije, barve in topila, kemikalije, olja in masti, pesticide, pralna in kozmetična sredstva, ki vsebujejo nevarne snovi, zdravila in neonske cevi. Vsemu naštetemu se tudi z izbiranjem biološko razgradljivih in okolju prijaznih čistil ter kozmetike ne moremo popolnoma izogniti. Zato moramo previdno ravnati z odpadki, ki ne sodijo v navadne zabojnike.
Baterije lahko oddate v trgovinah ali na poštah, medtem ko lahko neporabljena zdravila oddate v lekarni. Za druge nevarne gospodinjske odpadke vam bodo rešitev ponudilo komunalno podjetje. Tako boste lahko nevarne odpadke odpeljali v zbirni center, ponekod pa imate na voljo premično zbiralnico, ki vam bo prihranila pot do tja.
O tem, kako ravnati z nevarnimi gospodinjskimi odpadki, so na pristojnem ministrstvu pojasnili:
»Ravnanje s komunalnimi odpadki se zagotavlja v okviru izvajanja obveznih občinskih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki (zbiranje, obdelava, odlaganje), katerih uporaba je obvezna. Izvirni povzročitelji komunalnih odpadkov (fizične osebe – gospodinjstva) morajo iz komunalnih odpadkov izločiti čim več nenevarnih in nevarnih odpadkov. Nevarne odpadke lahko prepustijo v premičnih zbiralnicah nevarnih frakcij ali zbirnih centrih. Nenevarne odpadke, ki so onesnaženi z nevarnimi snovmi ali v katerih so zmešani nevarni odpadki, morajo prepustiti kot nevarne odpadke. Dokler nevarnih odpadkov ne prepustijo izvajalcu javne službe, jih morajo hraniti varno in neškodljivo za okolje.«
Z nepravilnim odlaganjem nevarnih odpadkov lahko povzročimo hudo škodo v okolju in ogrozimo zdravje nas vseh. Baterije, embalaže čistil in barv, pesticidi in drugo lahko močno onesnažijo podtalnico, vir naše pitne vode. Baterija, na primer, težke kovine, ki jih vsebuje (kadmij, krom in nikelj) prenese tudi na nenevarne odpadke. Zato nevarnih gospodinjskih odpadkov nikoli ne smemo odlagati skupaj z drugimi gospodinjskimi odpadki.
Prispevek je povzet po članku Ne le da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!, objavljenem na spletni strani Dom in vrt 30. 8. 2023.
Medobčinska uprava Istre
[1] https://www.uradni-list.si/files/RS_-2008-034-01358-OB~P007-0000.PDF