Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
V Evropski uniji je začela veljati prepoved nekaterih izdelkov, ki vsebujejo mikroplastiko, med njimi pilingov za telo, bleščic v kozmetiki in vrste podlag za športna ter otroška igrišča. Gre za dolgo pričakovano omejitev, saj je mikroplastika velik problem za okolje ter posledično tudi za človekovo zdravje. Predstavlja prvi in pomemben korak na ravni Evropske unije k reguliranju tega področja.
V Uradnem listu EU je bila 27. septembra 2023 objavljena nova Uredba komisije (EU) 2023/2055 z dne 25. septembra 2023 o spremembi Priloge XVII k Uredbi (ES) št. 1907/2006 Evropskega parlamenta in Sveta glede sintetičnih polimernih mikrodelcev. Uredba je stopila v veljavo 17. oktobra 2023 in je v celoti zavezujoča ter se neposredno uporablja v vseh državah članicah.
Mikroplastiko se navadno opredeljuje kot drobne plastične delce, ki so manjši od petih milimetrov. To vključuje tako plastične koščke, ki so že v osnovi manjši od te velikosti, kot tudi večje kose plastike, ki se sčasoma razgradijo na manjše delce.
Omenjena uredba določa splošno omejitev dajanja v promet sintetičnih polimernih mikrodelcev, ki so namerno dodani v nek izdelek. Gre za široko omejitev, saj se ti delci dodajajo v številne izdelke, ki so v vsakodnevni uporabi.
Prvi ukrepi bodo stopili v veljavo že oktobra, ko bo prepovedana prodaja kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo mikrokroglice, vključno s pilingi. Ko se ti izdelki sperejo z obraza, se mikroplastični delci namreč izperejo v odtok. Večina industrije je že prenehala uporabljati plastične delce v pilingih in jih zamenjala z biorazgradljivimi. Prav tako bo že oktobra prepovedana prodaja razsutih plastičnih bleščic.
Za ostale izdelke bo veljalo daljše prehodno obdobje, da se proizvajalci prilagodijo novim pravilom in najdejo alternative. Za kozmetične izdelke bo veljalo prehodno obdobje od 4 do 12 let.
Prepoved bo vplivala tudi na podjetja iz drugih panog, saj bodo prepovedani mikroplastični materiali, ki se uporabljajo na umetnih športnih površinah in otroških igriščih. Tako urejena igrišča so glavni vir namerne mikroplastike v okolju.
Materiali, ki se uporabljajo na športnih in otroških igriščih, bodo prepovedani čez osem let (prehodno obdobje). Evropska komisija bo v tem obdobju lastnikom in upravljavcem igrišč omogočila prehod na alternativne materiale ter zagotovila, da večina obstoječih športnih igrišč doseže svojo življenjsko dobo. Igrišča so navadno narejena iz zdrobljenih rabljenih pnevmatik, kar se je povečalo zaradi prepovedi odlaganja pnevmatik na odlagališčih v EU. Vendar lahko takšna zrnca in zastirke vsebujejo škodljive kemikalije, kot so policiklični aromatski ogljikovodiki, kovine in ftalati. Mikroplastična zrnca se lahko razširijo v okolje prek deževnice ali prek obutve in oblačil.
Evropski komisar za okolje je poudaril, da »mikroplastiko najdemo v morjih, rekah in na kopnem, pa tudi v hrani in pitni vodi; čeprav gre za majhne delce, je ta korak ključen za zmanjševanje človekovega povzročanja onesnaževanja«.
Vir: gov.si, splet
Medobčinska uprava Istre