Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Zato se pravočasno pripravimo, da bo naše ogrevanje varno, varčno in hkrati okolju prijazno.
Kljub toplim dnevom, ki poskrbijo, da nam je tudi v notranjih prostorih brez ogrevanja še dovolj toplo, je treba vseeno pravočasno poskrbeti za varen začetek kurilne sezone. Ta prihaja z zamikom. Do sedaj je veljajo, da je v večini nižje ležečih območij kurilna sezona trajala v povprečju od 6 do 8 mesecev, v višje ležečih pa tudi do 11 mesecev. Letošnja topla jesen znova potrjuje, da so podnebne spremembe močno »spremenile« tudi letne čase.
Eden najpogostejših virov energije za ogrevanje stavb in pripravo tople sanitarne vode je pri nas še zmeraj lesna biomasa, ki pa ima velik vpliv tudi na kakovost zunanjega zraka. Zato so na mestu nekateri napotki, ki lahko veliko prispevajo na eni strani k manjšim stroškom ogrevanja in na drugi strani tudi k manj onesnaženemu zraku pozimi (povišane koncentracije PM-delcev, črnega ogljika in drugih onesnaževal zaradi nepopolnega izgorevanja – povzročitelji številnih respiratornih, krvožilnih in srčnih bolezni).
Kako kuriti z lesno biomaso, da bodo stroški ogrevanja nižji, hkrati pa bodo emisije v zrak čim manjše?
• Pravilna izbira kurilne naprave
Sodobne naprave so tehnološko napredne, imajo večji izkoristek in zato nižje stroške energenta ter občutno nižje izpuste dimnih plinov v ozračje. Predimenzioniranost kurilne naprave vodi v prehitro zgorevanje in oddajanje prevelike količine toplote v prostore, s čimer znatno povečujemo stroške.
• Kakovost goriva
Za kurjavo so primerna polena, lesni briketi ali peleti iz naravnega, kemično neobdelanega lesa. Barvan, lepljen in umazan les ni primeren za kurjavo. Drva za takojšnjo uporabo morajo biti primerno suha.
• Način kurjenja
Najprimernejši način je zgornje odgorevanje goriva od vrha proti rešetki, ki se izvede tako, da najprej zlagamo večja polena (vzporedno ali križno), nanje polagamo manjše nasekana drva ali trske, med katere položimo vžigalni material (na primer lesna volna). Z dovodom zraka uravnavamo plamen. Faza vžiganja in segrevanja mora biti čim krajša, saj v nasprotnem primeru prihaja do nepopolnega zgorevanja in tvorbe ogljikovega monoksida.
• Vzdrževanje kurilne naprave
Redno čiščenje pepela in pravilno vzdrževanje v skladu z navodili proizvajalca sta pogoja za dobro delovanje naprave in zmanjšanje izpustov v prostor ter zunanji zrak. Prav tako je pomembno izvajanje rednih pregledov in čiščenje dimniških naprav. Ob doslednem upoštevanju teh osnovnih pravil bo zgorevanje v peči opazno kot svetlo rumen ali modrikast plamen brez vidnega dima, pri čemer bodo emisije nizke, medtem ko je za visoke emisije značilen temnejši, rdeč ali celo črn plamen in sajast dim, v dimniku pa so opazne sajaste in katranske obloge (možnost dimniškega požara).
Pozor – zahteve za starejše peči na lesno biomaso
Že dve leti veljajo tudi nove zahteve za več kot 20 let stare centralne kurilne naprave na lesno biomaso. Če jih ne izpolnjujejo, jih ne smemo več uporabljati.
Skladno s strogo zakonodajo EU in z Uredbo o emisijah v zrak iz malih kurilnih naprav veljajo posebne zahteve tudi za enosobne kurilne naprave na trda goriva, torej drva in pelete, ki so starejše od 20 let. Uporabljamo jih lahko le, če izpolnjujejo določene zahteve. V nasprotnem se takšnih ogrevalnih naprav ne sme več uporabljati; izjema so le enosobne naprave, ki so edini vir ogrevanja. Posebne zahteve se nanašajo na energijsko učinkovitost naprav, emisije trdnih delcev, emisije ogljikovega monoksida. Vse te zahteve preveri dimnikar, ki o ugotovitvah tudi izda zapisnik. Če lastnik naprave ne izpolnjuje zahtev, ga pozove, da ustrezno prilagodi napravo.
NE POZABIMO
· Kurjenje odpadkov v malih kurilnih napravah je prepovedano, ker se s takim početjem neposredno škoduje zdravju ljudi in povzroča škoda v naravi.
· Poskrbite za redno čiščenje in vzdrževanje kurilnih naprav, dimniških priključkov in dimnika. Tako boste preprečili morebiten dimniški požar, povečano porabo goriva ter zamašitve dimnika in peči.
Pokličite dimnikarsko službo in naročite pregled: seznam ponudnikov storitev
Vir: gov.si, splet
Medobčinska uprava Istre