Sončno nabrežje 8/Riva del Sole 8
6310 Izola/Isola
Evropska komisija je vpisala Istrski med/Istarski med (ZOP) v register zaščitenih označb porekla, kar pomeni zaščito tega medu kot skupnega proizvoda Slovenije in Hrvaške. Vlogo za zaščito so pripravili slovenski čebelarji iz Obalnega čebelarskega društva Koper in hrvaški čebelarji iz Istre.
Istrski med se lahko prideluje le na območju slovenske in hrvaške Istre. V Sloveniji zajema občine Koper, Izola, Piran in Ankaran, na Hrvaškem pa celoten Istrski polotok z otoki v Istrski županiji. Med je označen z znakom v obliki kapljice medu.
Istra je kmetijsko-ekološko raznovrstno območje, ki omogoča proizvodnjo različnih vrst medu, kot so akacijev med, žajbljev, kostanjev, lipov, šetrajev ter cvetlični in gozdni med. Zaradi kombinacije deleža cvetnega prahu imajo te vrste medu posebne organoleptične lastnosti: barvo, vonj in okus.
Poleg pridelave mora pakiranje medu potekati na določenem geografskem območju, da se zmanjša možnost ponarejanja. Pred označevanjem morajo čebelarji pridobiti certifikat, ki potrjuje skladnost pridelave s specifikacijo.
Istrski med je že četrti proizvod, ki sta ga Slovenija in Hrvaška skupaj zaščitili pri Evropski komisiji, poleg Istrskega pršuta, oljčnega olja Istra in mesa istrskega goveda – boškarina. Do zdaj je Slovenija pri Evropski komisiji zaščitila skupno 29 proizvodov.
Vir: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano